proc plasty
Výhody plastů
Připravili jsme pro Vás několik příkladů využívání plastů. Ukazují, že moderní materiály, mezi které plasty patří, nám mohou pomoci šetřit energií a zajistit trvale udržitelný rozvoj.

Svět je díky plastům lehčí!
Plasty vám umožňují šetřit dokonce vaší vlastní energií! Díky plastovým obalovým materiálům ponesete domů lehčí nákup. A hlavně nároky na spotřebu paliva do automobilů a tedy CO2 stopu při navážení zboží do obchodů se podstatně sníží.

Svět je díky plastům útulnější!
Pokud jsou plastové izolace použity správně, dokáží snížit tepelné ztráty v domácnostech a ve školách až o 70% a stejným způsobem také zamezit přílišnému přehřívání místností. Takto izolované interiéry jsou mnohem útulnější, je jednudušší udržovat zde teplo či chlad a energii využívat hospodárně! Zvláštně v dnešní době je spotřeba energie na vytápění a klimatizaci velmi podstatná.

S plasty zkrotíme sílu větru!
Větrná energie je k dispozici zdarma. Tedy když fouká. Věděli jste ale, že zkrotit sílu větru by nebylo možné bez plastů? Speciální typy plastů se používají na výrobu krytů větrných turbín a obrovských lopatek, které nám umožňují tento ekologicky šetrný zdroj energie využívat! Mimochodem, jiné materiály použít nejdou.

Díky plastům je možné doletět dále a snížit spotřebu paliva!
Věděli jste, že při výrobě součástek do letadel plasty čím dál častěji nahrazují jiné materiály? Na výrobu centroplánů pro Airbusy A380 se používají plastová vlákna, čímž se hmotnost letadla sniží o 1,5 tuny. Letadlo dokáže při stejné spotřebě paliva překonat delší vzdálenost a převézt větší náklad, což z hlediska energetické úspornosti není zanedbatelné!

Díky plastům je hmotnost autobilů nižší!
Plasty jsou ideálním materiálem pro výrobu aut. V běžném automobilu moderního typu je přibližně 11% součástek vyrobeno z plastů. Takové vozidlo má nižší hmotnost a menší spotřebu energie, což automaticky znamená také nižší emise CO2.

Plasty umožňují využívání sluneční energie!
Věděli jste, že bez plastů by nebylo možné využívat sluneční energii? Solární panely jsou vyráběny právě z plastů. Slunce je velmi vydatným zdrojem energie, který máme k dispozici zdarma!

Plastové obalové materiály šetří palivo!
Věděli jste, že množstí paliva, které kamion spotřebuje při převážení zboží, lze značně snížit používáním plastových obalových materiálů? Je to logické: lehčí materiály znamenají nižší spotřebu paliva! Mimo jiné lehší obaly na dopravu znamenají podstatně méně cest kamionů pro navezení například jídla do obchodů. Každá cesta nákladnío automobilu, která se odbourá je skvělá.

Díky plastům můžeme vypnout motory!
Použijeme-li plasty při využívání síly větru, značně snížíme spotřebu lodního paliva. Menší spotřeba nafty zároveň znamená méně emisí CO2. Vděli jste že některé nákladní lodě používají plachty, aby snížili spotřebu paliva?

Plasty umožňují uchovávat potraviny v chladu!
U moderních ledniček se plasty používají na výrobu izolačních systémů. Nápoje a potraviny díky tomu můžeme uchovávat v chladu déle a být si jisti, že i tak zůstanou čerstvé. Spotřeba energie je však nižší a hlavně jídlo déle vydrží. Zkuste srovnat například vakuovanou šunku a šunku balenou v papíru. Co vydrží déle?

Více světla při nižší spotřebě energie!
Moderní technologie a speciální plastové čočky používané v LED svítilnách umožňují dosáhnout dvojnásobné svítivosti ve srovnání s klasickými typy osvětlení, spotřeba energie však zůstává stejná! Nebo naopak – při poloviční spotřebě elektrické energie máte stejné světlo jako předtím.

S plasty je svět lepší!
Věděli jste, že plasty používáme, abychom si ve svých domácnostech zajistili více tepla, snížili hmotnost automobilů a potraviny uchovali déle čerstvé? Plasty nám také umožňují efektivně a ekologicky využívat větrnou a sluneční energii!

Původní zdroj: http://www.futurenergia.org
Toto jsou základní důvody, proč firma JAN SVOBODA s.r.o. nabízí a dodává špičkové polotovary na formy na plasty, které ještě zvedají ekologickou výhodnost sériově vyráběných plastů.